Zarejestruj   |  Zaloguj

• Internet

Okulista - ortoptysta

ORTOPTYSTA/OKULISTA

W  naszym przedszkolu pomoc okulistyczną otrzymują dzieci w wieku 2, 5 – 6 lat z zezem i niedowidzeniem, z wadami wzroku i z chorobami oczu. Kompleksową opiekę specjalistyczną zapewnia lekarz okulista – dr Maria Stankiewicz, która ma duże doświadczenie w leczeniu oczu u dzieci oraz  ortoptystka – mgr Magdalena Mikulec- Dąbrowska, która swoją pracę wykonuje z dużym zaangażowaniem.

Pani okulistka przeprowadza szczegółowe i bardzo ważne badania wzroku między innymi: dno oka, ostrość wzroku do bliży i dali, wady wzroku. Dzieci chętnie uczestniczą w badaniach, bo są wykonywane w dobrze znanym miejscu – w przedszkolu, które jest przecież drugim domem przedszkolaków oraz przez znaną i lubianą panią doktor. Nasza okulistka zajmuję się także doborem korekcji okularowej tj. dobiera przedszkolakom okulary i wypisuje recepty na okulary. Nasze dzieci wiedzą, że okulary należy nosić i dbać o ich czystość codziennie. Po szczegółowych badaniach oczu i dobrze dobranych okularach, każdemu dziecku z problemem wzrokowym w przedszkolu pani Maria zaleca odpowiednie ćwiczenia usprawniające widzenie.

Przeprowadzamy następujące ćwiczenia wzroku:

• ćwiczenia pleoptyczne - poprawiające ostrość wzroku,

• ćwiczenia ortoptyczne – rozwijające widzenie obuoczne,

• ćwiczenia mięśni gałek ocznych – poprawiające ustawienie i ruchomość oczu,

• ćwiczenia konwergencji - czyli zbieżności oczu

• ćwiczenia percepcji wzrokowej, która jest ważna w nauce i zabawie.

Pani Magda stara się, aby zajęcia nie tylko poprawiały wzrok, ale także były przyjemne. Ćwiczeniom wzroku często towarzyszą zagadki, rymowanki i wierszyki.

Gabinet okulistyczny w przedszkolu jest przyjazny dziecku, panuje w nim domowa atmosfera. Kolorowe obrazki, maskotki i zabawki likwidują lęk przedszkolaków przed koniecznymi badaniami oraz uprzyjemniają ćwiczenia.

Wyposażony jest w:

• sprzęt okulistyczny do diagnozy- vizuskopy, projektory, synoptofor i autorefraktometr;

• specjalistyczny sprzęt do rehabilitacji wzroku - eutyskopy,  koordynatory, bioptory, cherioskopy, stymulatory wzrokowe, lokalizatory wzrokowe, muscle - trainery i conwergence - trainery, inne;

• programy,   gry,   układanki   i   zabawki  usprawniające widzenie  - program rozwijania umiejętności posługiwania się wzrokiem N. C. Barraga i J. E. Morris, Wzory i obrazki.  Program rozwijający percepcję wzrokową M. Frosting i D. Horne i inne.

Aparaty i programy są dostosowane do dzieci  w wieku 2,5 – 6 lat. W doposażeniu naszego gabinetu w sprzęt okulistyczny pomocy udziela mam wiele zaprzyjaźnionych firm i instytucji. Między innym Fundacja Polsat zakupiła do naszej placówki kilka aparatów do diagnozy i leczenia wzroku. Dzięki bogatemu zestawowi aparatury okulistycznej zapewniamy naszym małym podopiecznym wysoki poziom opieki okulistycznej.

Pani okulistka i pani ortoptystka chętnie udzielają rodzicom informacji na temat wzroku dzieci. W tym celu prowadzą konsultacje i zajęcia otwarte. W naszym przedszkolu rodzice są nieodłącznym ogniwem terapii wzroku swoich dzieci.

GODZINY PRACY GABINETU

WTOREK: GODZ. 9.00-12.00